Taika, tarptautinis saugumas ir socialdemokratija

Lapkričio 9-11 dienomis penki LSDJS nariai dalyvavo Taline vykusiame seminare apie taiką, tarptautinį saugumą, socialdemokratiją bei tarptautinių organizacijų, tokių kaip NATO, EU, UN bei OSCE veiklas. Į šį seminarą vyko Laurynas Jonauskas iš Mažeikių skyriaus, Tomas Berginas iš Šaulių skyriaus, Vaida Murauskaitė ir Ramūnas Pranckevičius iš Vilniaus skyriaus, bei Gabrielė Kamarauskaitė iš Birštono skyriaus.  Taip pat seminare dalyvavo Latvijos ir Estijos atstovai, taigi turėjome puikią galimybę pabendrauti su jaunais žmonėmis iš kitų Baltijos šalių,  panagrinėti kiekvienos šalies problemas, pasidalinti patirtimi, padiskutuoti apie rūpimus politinius įvykius. Visą renginį moderavo puiki moderatorė Inken Wiese, kurios dėka turėjome tikslingai suplanuotas užduotis, poilsio pertraukėles, gavome taip reikalingų žinių ir džiaugėmės turiningai praleistu laiku.

cof
cof

„Paskaitos buvo įdomios. Sužinojau daug apie užsienio politiką ir taikos supratimą. Kalbėta apie užsienio politikos rūšis kaip realizmas ar institucionalizmas. Manau šios temos aktualios šiais laikais, kuomet yra daug konfliktų ir problemų. Man labiausiai patiko pirma diena, nes buvo komandinė užduotis. Mano manymu tai puiki proga susipažint su kitų šalių atstovais ir sužinoti jų šalies problemas. Taip pat paskaitos išdėstė socialdemokratišką požiūrį į saugumą ir ryšius su kitomis valstybėmis.“

Ramūnas PRANCKEVIČIUS

Pirmąją dieną pradėjome nuo susipažinimo su kitais Baltijos šalių atstovais, prisistatėme iš kur esame ir pristatėme savo šalis. Pasakojome, kokios problemos vyrauja šalyje ir kaip jas sprendžiame. Aptarėme šalių skirtumus užsienio ir saugumo politikoje, nes nors visos trys šalys esame Baltijos regionas, tačiau tiek užsienio, tiek saugumo politikoje turime skirtumų. Taip pat gvildenome idealizmo, liberalizmo, realizmo, institucionalizmo, konstruktyvizmo idėjas.

„Išmokome naujų dalykų, realiai dar viskas net tvarkingai nesugulė savo lentynose reikalingose smegenų vietose. Tačiau labiausiai patiko pagilinti žinias, apie tokias organizacijas, kaip NATO ar Europos taryba. Dar labai svarbu, aktualu bei įdomu buvo tai, kad kaimyninėse Baltijos šalyse, pastarųjų valstybių “delfiai” vykdo tolygia gąsdinančią naujienų politiką. To propaganda vadinti gal ir negalėtume, bet kad yra žinių, kuriomis yra manipuliuojama žmonėmis – akivaizdu. Aišku, rinkiminė simuliacija, čia kalbu apie trečiosios dienos paskutinį grupinį darbą, išties buvo pati sudėtingiausia, bet manau, kad bene svarbiausia, atsižvelgiant į tai, ką galėtume perduoti savo LSDJS skyriams. Taipogi norėčiau atkreipti dėmesį ir tai, kaip mes skirtingai akcentuojame ir suprantame tam tikrus istorinius ar geopolitinius klausimus. Tai mums leidžia praplėsti savo suvokimo ribas, kad ne tik mano teisybė yra pagrindinė ir teisinga, bet ir kitos nuomonės yra svarbios, jų matymo kampas. Šis aspektas man pasirodė svarbiausias, kaip savęs ugdymo procese.“

Tomas BERGINAS

Antrąją dieną dirbome nuo ankstyvo ryto iki pat vakaro, tačiau laikas neprailgo, nes diskusijos buvo įdomios, įtraukiančios, produktyvios, daug kalbėjome apie negatyvios ir pozityvios taikos skirtumus, gilinomės į PES veiklą, kuo tai skiriasi nuo NATO, aptarėme kas yra kolektyvinis bei žmogaus saugumas.

Labai smagu buvo dirbti grupėse, taip dirbdami galėjome labiau susibendrauti su kitų šalių atstovais, pasidalinti patirtimi, realiau įvertinti tarptautinių organizacijų tokių kaip NATO, Europos taryba, Europos saugumo ir bendradarbiavimo svarbą Baltijos šalims.

received_450016895524806„Šeštadienį Taline vykęs Friedrich Ebert Foundation Baltic States Tallinn seminaras buvo puiki galimybė plačiau pažinti socialdemokratinį požiūrį į taiką ir saugumą. Kadangi prie LSDJS Vilniaus skyriaus prisijungiau visai neseniai, neturėjau aiškios vizijos apie šias problemas ir galimus jų sprendimus. Buvo įdomu pažinti kolegas iš kitų Baltijos šalių, suprasti, kiek turime bendro, kad Lietuvoje pastebimos saugumo problemos yra aktualios ir mūsų kaimyninėms šalims. Pirmąją seminaro dalį paskyrėme pagrindinių sąvokų analizei. Tokios paprastos sąvokos, kaip saugumas, karas ir taika, gali būti suprantamos itin įvairiapusiškai. Ypač įdomu buvo pagilinti žinias apie tarptautines organizacijas, tokias kaip NATO ar Europos tarybą. Nustebau, jog Lietuvos žiniasklaida neskiria pakankamai dėmesio saugumo problemai ir pateikia ją vienpusiškai, neapžvelgia skirtingų pozicijų ir grėsmių. Man, kaip komunikacija besidominčiam žmogui, itin įdomu buvo pamatyti kiek skirtingų būdų yra matyti tuos pačius dalykus, kaip skiriasi ne tik pavienių individų, bet ir skirtingų valstybių mąstymas. Į tai atsižvelgti svarbu norint patraukliai pateikti problemų sprendimų pasiūlymus, ieškant bendro kelio tobulėjimo link.  Ačiū LSDJS bet Friedricho Eberto fondo komandai už suteiktą galimybę.“

Vaida MURAUSKAITĖ

Trečiąją dieną dalinomės mintimis kokie prioritetai yra svarbūs kiekvienos šalies politikoje. Vyko simuliacija, kurios metu mokėmės kaip aiškiai, tiksliai bei įdomiai pateikti kokį nors pasiūlymą partijos vadovui. Seminarą užbaigėme tarpusavio refleksija, išsakėme pastebėjimus apie kartu praleistą laiką, apie tai kas buvo naudinga, ką galima būtų tobulinti.

Man asmeniškai šios trys dienos padėjo aiškiau suprasti socialdemokratines vertybes, gauti naujų žinių saugumo ir užsienio politikoje, pasidalinti savo mintimis, geriau pažinti kitų Baltijos šalių problemas, bei pasisemti gerosios patirties. Esu patenkinta visa komanda, kuri vyko kartu, buvo gera ir paprasta dirbti su žmonėmis, kurie yra motyvuoti, žingeidūs ir norintys dirbti.

„Džiaugiuosi, kad Friedricho Eberto fondas suorganizavo dar vienus puikius mokymus Baltijos šalių jauniesiems socialdemokratams. Šį kartą mokėmės ir debatavome apie saugumą ir užsienio politiką, aptarinėjome tokias nacionalinėse žiniasklaidos priemonėse rečiau minimas organizacijas kaip Baltijos jūros valstybių taryba ar Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija. Fondo organizuojamuose seminaruose kaskart išskirtinės galimybės gilinti žinias apie tarptautines organizacijas, diskutuoti užsienio kalba, klausytis kompetentingų užsienio dėstytojų, mokytis dirbti tarptautinėse komandose ir megzti ryšius su kitų Baltijos šalių jaunimiečiais.“

Laurynas JONAUSKAS

Visi grįžome su motyvacija kurti Lietuvai.

Gabrielė KAMARAUSKAITĖ
LSDJS Birštono skyriaus narė

Trusted by Immediate Edge Official Website